Sağlıklı yaşamak için beslen!
Account Suspended

Account Suspended

Please contact your hosting provider to correct issues causing your website to be offline.

Çocuklara Vurmanın Zararlı Etkileri

0

Fiziksel cezalar çocuklar bakımından olumsuz sonuçlara yol açabilirler. Bir çocuk fiziksel açıdan cezalandırılırsa ve iki yaşından da küçükse bu kalıcı hasarlara ve olumsuz sonuçlara yol açar. Ufak bir çocuğa fiziksel bir anlamda ceza vermek istismar sınıfı içerisinde yer almaktadır. Fakat günümüzde bir çok anne baba fiziksel açıdan onlara zarar vermeyi normal olarak nitelendirmektedir. Bu yazımızda oldukça merak edilen ve faydalı olabileceğini düşündüğümüz çocuklara vurmanın zararlı etkileri neler olduğuna değineceğiz.

Çocuklara Vurmanın Zararlı Etkileri Ve Sonuçları

Ağlayan bir bebeği sürekli dinlemek sinir bozucu ve çok yorucu olabilir. Çocuğun doğmasının ardından geçen günler adeta işkence gibidir. Uykusuz kalınan geceler, sürekli ağlama sesi anne ve babaların sabırlarına hakim olmasının önüne geçebilir. Bir bebeğe ve çocuğa zarar vermeden önceden gerçekten ona fiziksel şiddet uygulayınca susturmaya yarayacak mı? Bebeğinize veya çocuğunuza ufak bir fiziksel şiddete bulunsanız bile bu durum bebeğinizde veya çocuğunuzda negatif öğrenmeye yol açacaktır.

Bebeğe fiziksel cezalar vermek onun şunları öğrenmesine yol açar;

  • Bebek kendisini aç veya uykulu  hissettiğinde ağlamaya başlayabilir. Bu sebepten ötürü zarar görmekten tuttukları için bazı şeylerden fedakarlık yapabilirler. 
  • Acı ve stres gibi oldukça kötü durumlara küçük yaşta alışabilirler. Çünkü çocuğunuzun tekrar kendisine vurulmasını istemez. 
  • Doğal güdüleri cezaya davetiye çıkarması nedeniyle kendilerine olan güveni kaybederler. 

Fiziksel cezalar ne gibi hasarlar bırakır?

Çocuklara vurmanın zararlı etkileri çok büyük kalıcı hasarlara neden olabilir. Gelişimini sürdüren bir çocuk her anlamda oldukça narindir. Yukarıda bahsettiğimiz şeylerin duygusal travmanın yanı sıra fizyolojik ve nörolojik açıdan oldukça büyük hasarlara neden olabilir. Bir yetişkin şaplak atıldığı zaman onu şiddet olarak algılamayabilir. Fakat çocuklarda bu durum tam tersidir. Çocuklara iyi niyetle bile şaplak atsanız sinirlerinde travmatik hasara yol açabilir. Bunun yanı sıra anne ve babanın yapmış olduğu fiziksel şiddet bir kan damarının içten yırtılması gibi oldukça kritik şeylere neden olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.